תפריט יצירת קשר טלפון

עיצוב אלבומים

לסבתא שלי הייתה קופסת נעליים מקרטון, בה הייתה שומרת את כל התמונות. אלבום תמונות לא היה בלכסיקון שלה ובטח לא עיצוב אלבומים. 
באחד הימים שביקרתי אצלה, תוך שאנחנו יושבות על כוס תה פולני, התברר לה כי עיצוב אלבומים זה מקצוע. ואם לא די בעובדה שהייתה בעיניה כל-כך הזויה, הרי שגם הנכדה שלה מתהדרת בתואר הזה של מעצבת, רק מה...? של אלבומים. עיצוב אלבומים סבתא, זה מה שאני עושה. 

ניסיתי להסביר לה כי באותה מידה שיש בעל מקצוע שעוסק בסיוד, אחר שעוסק בבישול, יש גם מי שעוסק להנאתו וכן, גם למחייתו, במה שנקרא עיצוב אלבומים. אפילו ב'ארץ-עיר' עיצוב אלבומים מתקבל כמקצוע... 
סבתא לא השתכנעה. זה לא שהיא לא מאמינה לי חלילה... אם אמרתי לה שאני עושה עיצוב אלבומים, בטח לא שיקרתי, רק מה... 'מי צריך את זה? מה פתאום עיצוב אלבומים...?! את הרי כל-כך מוכשרת בציור ועיצוב, עם חוש אסתטי כמו שלך, היית יכולה בלי בעיה להיות אדריכלית ולעצב בתים, למה דווקא עיצוב אלבומים?'

'את יודעת מה?' התעשתי ואמרתי לה 'תני לי את הקופסה עם התמונות ואני אסדר לך אותן באלבום. ככה גם תוכלי להבין מה זה אומר עיצוב אלבומים וגם התמונות תהיינה לך מסודרות באלבום'.
זה לא עבר כל-כך בקלות... עיצוב אלבומים כבודו במקומו מונח, אבל את סבתא שלי היה קשה לשכנע שיש תחליף מוצלח יותר לקופסה המיתולוגית... היו לה מלא תירוצים:
אלבומים תופסים יותר מקום, שלא לדבר על אבק... יש שם תמונות של סבא אברהם שיכולות להיקרע, רבקה לא התקשרה כבר חמש שנים אז לא מגיע לה פרס להיות באלבום, אפשר לשים בשקיות כל נושא לחוד, במגירה בארון של המטבח למטה, שמה יש שקיות טובות...

לא יודעת להגיד בוודאות אילו מהפרויקטים היה קשה יותר: לשכנע את סבתא לשחרר את התמונות לאיזה שבועיים, להסביר לה כי עיצוב אלבומים הוא גם דבר יעיל, או לשלב את כל התמונות שהיו לה בשלושה אלבומים עבי כרס. מכל מקום, בשלושת המשימות עמדתי בהצלחה...

עיצוב אלבומים יכול להיעשות בכמה שיטות. אלבום מעוצב בעבודת יד, תוך שימוש בחומרים ובטכניקות מיוחדות להדבקת התמונות ולעיטור האלבום, סריקת התמונות והדפסתן באלבום דיגיטלי, שימוש בתוכנות מיוחדות שנבנו לצורך עיצוב אלבומים,  שילוב התמונות הסרוקות או הדיגיטליות באלבום שעוצב באמצעות הפוטושופ... מגוון האופציות העומד ברשותנו לצורך עיצוב אלבומים כמעט אינסופי.
בכל אחת מהאפשרויות הללו, עבודת העיצוב נעשית עם המון תשומת לב, תוך הקפדה על כל פרט ופרט וכמובן, בהתאמה לטעמו של הלקוח. יש האוהבים עיצוב אלבומים בומבסטי ואחרים אשר יעדיפו אלבום מעוצב בשיא הפשטות, אבל עם זאת, שתהיה בו את אותה נגיעה עיצובית ייחודית. 

בכל פעם בה אני לוקחת על עצמי עיצוב אלבומים, אני יושבת עם הלקוח, שואלת שאלות, בודקת, מגששת, מקשיבה ומנסה להכיר את אופיו וטעמו בכל הנוגע לעיצוב בכלל ולעיצוב אלבומו האישי בפרט. 
בעבודתי עם סבתא, יכולתי לדלג על השלב הזה... מי כמוני מכירה את סבתא שלי שאני כל-כך אוהבת... היה לי ברור כי מעבר לעובדה שאצליח לשכנע אותה ביתרונות העניין הלא ברור הזה שקוראים לו עיצוב אלבומים, אזכה להיות שגרירה של כבוד אם סבתא תהיה מרוצה באמת.

אחרי שבועיים בהם כמעט לא יצאתי מהסטודיו, בקושי אכלתי וראיתי רק אור מלאכותי, הגעתי מחויכת ועמוסת אלבומים לסבתא.
לא אלאה אתכם בתיאור תגובתה בזמן שהסתכלה באלבומים. לא אתאר איך השמנתי מנחת נוכח החיוכים והמחמאות שזרמו אלי מכיוונה...
יומיים אחרי, סבתא הזמינה אליה את 'הבנות' למשחק קלפים. גניה, פנינה ודבורק'ה. לרוב הן מדברות בעיקר על הנכדים הקטנים, מתלוננות שהם כמעט לא באים לבקר ומשמיעות את המילים החדשות שהם למדו להגיד. 
הפעם סבתא השוויצה בנכדה הגדולה שלה. זו שיש לה מקצוע מכובד שקוראים לו עיצוב אלבומים.
'עיצוב אלבומים...?' אמרו כולן כמעט פה אחד... 'איזה מן מקצוע זה...?' 
וסבתא שלי לא התעצלה. תוך שהיא שולפת מהמדף את שלושת האלבומים, יכולתי לשמוע אותה אומרת: 'יש עבודה של סיוד, יש עבודה של בישול ויש עבודה של עיצוב אלבומים'....

chat
דברי איתי
גבית:
גבית:
גבית:
גבית:
X